Nosework: Jak zacząć przygodę z wąchaniem?

Nosework: Jak zacząć przygodę z wąchaniem?

 17/11/2020      5461       


Co to jest nosework? Jak zacząć i co warto wiedzieć?

Nosework: Jak zacząć przygodę z wąchaniem?

Zdjęcie: marycollins5 / Creative Commons / flickr.com / Grafika do tekstu pt. Nosework: Jak zacząć przygodę z wąchaniem?

nosework

Czym jest nosework? Jak zacząć przygodę z wąchaniem? Poniżej prezentujemy 7 prostych porad dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić, jak fantastycznie działa nosework na psy, ale nie wiedzą, "z czym to się je" wink

CO TO JEST NOSEWORK?

Nosework, czyli praca nosem, to stosunkowo nowa dyscyplina psiego sportu. A raczej psiej aktywności, bo nosework może, ale wcale nie musi wiązać się z rywalizacją. Ale po kolei...

Nosework to zabawa z zapachami, która ma w pozytywny sposób pobudzić jeden z podstawowych psich instynków i uruchomić najdoskonalszy psi zmysł, czyli węch. W największym skrócie polega ona na chowaniu określonego zapachu. Zadaniem psa jest odnalezienie próbki, za co oczywiście dostaje od nas nagrodę. 

Jakie zapachy można chować? W zasadzie zależy to od naszej wyobraźni - jeśli nie chcemy brać udziału w zawodach, w których wszyscy uczestnicy pracują na tych samych, określonych próbkach zapachowych, możemy użyć czegokolwiek. Może to być np. zapach cynamonu, kawy, kakao, majeranku. Powszechnie stosowane są także tzw. hydrolaty z zapachem eukaliptusa, liścia laurowego czy lawendy.

Gdzie chować zapach? Tu również nie ma żadnych ograniczających nas reguł. Próbkę zapachu możemy chować w kartonowych pudełkach (początkowy etap zabawy w nosework), plastikowych pojenmnikach czy walizkach. Kiedy nasz pies nauczy się już podstaw noseworka, możemy przenieść zabawę na nastęny poziom, chowając zapachy na meblach, umieszczając próbkę zapachu na przykład na kawałku filcowej podkładki, przyczepionej do magnesu.

 

Nosework to świetna zabawa, ale przede wszystkim cudowna i bardzo skuteczna forma "eksploatacji" psa. Podczas intensywnego poszukiwania zapachu pracuje nie tylko psi nos, ale także - a może przede wszystkim - mózg psa. A to bardzo męczy naszego czworonożnego niuchacza :) Ocenia się, że ok. 20 minut pracy nosem eksploatuje psa w równym stopniu, co dwugodzinny trening fizyczny, jak np. bieganie. Nie masz czasu na długie sesje joggingu z psem, a chcesz go pozytywnie zmęczyć? W takim razie nosework jest właśnie dla ciebie!

NAJWAŻNIEJSZE ZALETY ZABAWY W NOSEWORK

Co warto wiedzieć o nosework?

  1. Nosework to zabawa dla wszystkich psów - małych, dużych, rasowych i kundelków, młodych i starych
  2. Nosework praktycznie nic nie kosztuje. W odróżnieniu od innych psich sportów, zabawa w nosework nie wymaga od nas zakupu drogiego sprzętu
  3. Nosework pobudza psi umysł - mało co tak intensywnie uruchamia psi mózg. Masz aktywnego lub nadpobudliwego psa? Docenisz efekty już po pierwszych sesjach!
     

 

NOSEWORK - JAK ZACZĄĆ?

Przekonaliśmy cię do zabawy w nosework? Pewnie zastanawiasz się, jak zacząć?

Najprostszy sposób to zapisanie się na kurs - nosework stał się już w Polsce na tyle popularny, że podstawowe kursy zabawy w detekcję zapachów znajdziesz bez problemu w większości polskich miast. Osobiście polecamy przynajmniej na początku skorzystanie z fachowych porad instruktorów, ale, jak już pisaliśmy, jedną z zalet nosework jest to, że można się w to bawić praktycznie bez ponoszenia kosztów. 

Na samym początku przyzwyczaj psa do pobierania smakołyków z pustych kartoników. Znajdź jak najniższe pudełka, tak, aby wyjęcie z nich kawałka kiełbaski nie sprawiało psu problemu. Napisaliśmy KIEŁBASKI, bo z doświadczenia wiemy, że aromatyczna kiełbasa jest niezastąpiona. Nie idź na łatwiznę i nie używaj suchej karmy - to dla psa żadna atrakcja. Uwierz - za aromatyczną kiełbaskę zrobi dużo więcej...

Kiedy twój pies już bez problemu będzie szukał kiełbasek w rozstawionych kartonikach, czas dołożyć do nich poszukiwany zapach. Najpierw zdecyduj, jakiego zapachu ma szukać twój pies i przynajmniej na początku nie zmieniaj tej decyzji :) Przygotuj próbkę zapachową i włóż do jednego otwartego kartonika, tuż obok kładąc mały kawałek kiełbasy. Podejdź do kartonika i pozwól psu zjeść smakołyk. Powtórz ten krok kilka razy, a potem zrób przerwę.

W następnej sesji dostaw w rzędzie jeden lub dwa puste kartoniki. W kolejnych przejściach zmieniaj ich kolejność, tak, aby pies musiał zajrzeć do każdego w poszukiwaniu smakołyka. W ten sposób nauczysz psa przeszukiwania całego rzędu kartonów. Kiedy zobaczysz, że z dużym zainteresowaniem przeszukuje wszystkie trzy pudełka, możesz dołożyć czwarte i piąte. Po kilku przejściach zakończ sesję i daj psu odpocząć.

Powtarzając sesje z kilkoma kartonami (w tym tylko jednym z zapachem i kiełbaską) przeprowadzasz coś, co fachowcy nazywają parowaniem zapachu. Mówiąc najprościej, twój pies wdrukowuje sobie prostą zależność: tam, gdzie czuję np. kawę, tam jest pyszna kiełbasa. Kiedy po jakiś czasie w kartoniku znajdzie się tylko ziarenko kawy, pies wskaże swoim zachowaniem, że znalazł zapach, bo... oczywiście będzie liczył na zapłatę w postaci ukochanej kiełbaski.

Jeśli chcesz bawić się w nosework, wiele ciekawych filmów i porad znajdziesz z pewnością na YouTube. To jeden z przykładów:

 

 


NIE PRZEGAP
SKOMENTUJ

ZOBACZ TAKŻE